Dzień dobry, Motylki
Pamiętacie, jakie litery poznaliśmy do tej pory? Spójrzcie na obrazki poniżej i spróbujcie sobie przypomnieć, jakie to litery.
✅ Teraz wysłuchajcie piosenki, która będzie nam towarzyszyć w tym tygodniu.
🔊 Piosenka, której autorem jest K. Gowik, nosi tytuł Kłótnia kaloszy. (Po kliknięciu w tytuł/ikonkę lub link poniżej, powinna uruchomić się piosenka)
Podobała się Wam? Wiecie już, o czym będziemy rozmawiać w tym tygodniu? Oczywiście będziemy rozmawiać o jesiennej pogodzie.
✅ Dzisiaj poznamy także kolejną literę, ale zanim to nastąpi, porozmawiamy o czymś zupełnie innym. No i jeśli będziecie mieli ochotę na wspólną zabawę, to zapraszam wszystkie chętne Motylki, które nie mogą być dzisiaj z nami w przedszkolu.
I.R. Salach
Jesienna muzyka
Na podłodze można poukładać kawałki kolorowych gazet, które będą udawały jesienne opadające liście.
Rodzic czyta wiersz. Po każdej zwrotce dzieci wykonują inne zadania.
Wkoło dźwięki jesienne,
rozmarzone i senne.
W parku idę alejkami,
a tu liście pod nogami
szur, szur, szur.
Na podłodze leżą porozkładane kawałki gazet. Dziecko maszeruje, szurając nogami i wymawiając wielokrotnie słowo dźwiękonaśladowcze szur, szur, szur.
Czasem jesień kropi deszczem,
czasem nam ulewę ześle,
kap, kap, kap.
Dziecko siedzi skrzyżnie. Łączy ze sobą palce wskazujące i kciuki, uderza nimi o podłogę, naśladując odgłosy padającego deszczu. Wymawia wielokrotnie: kap, kap, kap.
Wietrzyk w polu zgina drzewo
trochę w prawo, trochę w lewo –
wiu, wiu, wiu.
Dziecko w siadzie skrzyżnym unosi do góry ręce i przenosi je raz w prawo, raz w lewo. Naśladuje wiatr, który porusza gałązkami. Wymawia wielokrotnie: wiu, wiu, wiu.
Uciekają z kraju ptaki,
wznosząc pisk żałosny taki:
pi, pi, pi.
Dziecko, w siadzie skrzyżnym, w szybkim tempie naprzemiennie łączy ze sobą kciuk i pozostałe palce, następnie rozłączają je (dziobek otwiera się i zamyka). Rytmicznie wymawia: pi, pi, pi.
Wrony, wróble pozostały,
czyniąc jazgot na park cały:
kra, kra, kra.
Dziecko wstaje, rozkłada ręce w bok jak skrzydła i porusza się po całej sali, wymawiając: kra, kra, kra.
A jak chodzę, spaceruję,
miękkie błoto rozdeptuję
klap, klap, klap.
Dziecko wstaje, tupie w miejscu nogami, wymawiając głośno: klap, klap, klap.
✅ Zapytaj dziecko:
- Jakie dźwięki można usłyszeć podczas spaceru jesienią?
- Co oznaczają te dźwięki?
- Jak wygląda park późną jesienią?
- Jaką pogodę przynosi nam późna jesień?
- Dlaczego ptaki uciekają z kraju?
- Jakie ptaki odlatują od nas do ciepłych krajów?
✅ Poszukiwanie sposobów na jesienną nudę. Zapytaj dziecko:
- Za co można lubić późną jesień?
- Co możemy robić w domu lub w przedszkolu, kiedy na dworze pada deszcz?
✅ Zabawa ruchowa Jesienne dźwięki. Jest to powtórzenie powyższej zabawy, ale przy wypowiadaniu samych dźwięków, bez treści wiersza.
Wypowiadaj w dowolnej kolejności sylaby dźwiękonaśladowcze, które występowały w wierszu – klap, klap, klap… pi, pi, pi… szur, szur, szur… kap, kap, kap… kra, kra, kra… wiu, wiu, wiu. Dziecko wykonuje odpowiednie ruchy.
✅ Czy wiecie na czym w kinie wyświetla się film?
Popatrzcie na obrazek poniżej i spróbujcie odpowiedzieć na pytanie.
Jaką głoskę słychać na początku słowa ekran?
✅ Teraz, jeśli macie ochotę, weźcie jakąkolwiek kartkę i spróbujcie rysować na niej wielkie i małe, różnokolorowe litery E.
Można też poprosić Rodzica, żeby narysował na kartce literę E, jak największych rozmiarów, którą możecie ozdobić w dowolny sposób lub też przerobić ją na jakiegoś dziwoląga, według uznania. Bardzo jestem ciekawa, jakie dziwne stwory, ukrywające w sobie literę E, uda Wam się wymyślić.
✅ I przyszedł czas na gimnastyczne zabawy. Dziś proponuję Wam gimnastykę na wesoło. Na pewno każde z Was ma w domu pluszaki. Zatem zbieramy je w jedno miejsce i gimnastykujemy się, jak na filmiku poniżej. Oczywiście wszystkie ćwiczenia i zabawy wykonujemy pod kontrolą Rodzica.
Gimnastyka w domu na wesoło
Miłej zabawy i nie zapomnijcie o umyciu rąk po jej zakończeniu.
Jeśli możecie, podzielcie się fotorelacją z pozostałymi Motylkami. Prześlijcie je na numer telefonu pani nauczycielki lub też na nasz motylkowy adres mailowy: motylkipm20bytom@gmail.com , w zależności od tego, jak komu wygodniej.
💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗💗